Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A nemmel kapcsolatos eltérések a társalgási szerkezetben

A nők és férfiak közti alapvető különbség a társalgás szervezésében, hogy a nők az összetartozást, a férfiak a függetlenséget hangsúlyozzák. A nők jobban rá tudnak hangolódni a beszéd mögöttes üzeneteire, ezt gyakran „női megérzésnek” vagy épp „belemagyarázásnak” érzik a férfiak. A mögöttes üzenet a közvetettség megnyilvánulása. A nők jobban figyelnek az összetartozásra és az emberek közötti kapcsolatokra, amelyeket a mögöttes üzenetek tartanak fenn. Hajlamosabbak az egyezkedésre is, törekszenek a megegyezésre, míg a férfiak inkább hatalmi jelzéseket használnak, és ezekkel érvényesítik akaratukat. A hatalom és a szolidaritás együtt is járhat. Tannen (1993) számos életbeli és irodalmi példán mutatja meg – mind megszólítási, mind közbevágási helyzetekben –, hogy a hatalom és a verbális agresszió összekapcsolása nem egyetemes, illetve hogy a két nemet és az eltérő hatalmi helyzetű személyeket érintő társalgásokban az intimitás és a hatalom egyaránt meghatározó lehet. Tegezhetünk és félbeszakíthatunk valakit azért, mert fölényben vagyunk vele szemben, de azért is, mert közel áll hozzánk. A mi kultúránkban az utóbbi inkább női, az előbbi inkább férfimintázat.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave