Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A klasszikus kultúra: hagyományos spekulációk a nyelv eredetéről

A nyelv keletkezésének és eredetének kérdése, mint minden végső kérdés (mi az élet értelme, van-e Isten), a kezdetektől mozgatja az emberi fantáziát. Számos kreacionista, külső beavatkozást feltételező, mai terminológiánkban (Cziko 1995) gondviseléselvű elképzelés alakult ki a mágikus világkép, de a tételes vallások keretében is. Ezek lényege, hogy az embert valamilyen felsőbb lény ajándékozza meg a nyelvvel s ezzel együtt többnyire az értelemmel is. (Mindezek nem a régmúlthoz tartoznak. Jucquois (2000) monográfiája világosan megmutatja, hogyan vonult végig a gondviselés rejtett kérdése a felvilágosodás kori nyelvkeletkezés-vitákban, s hogyan van rejtve jelen a mai elméletekben is. Mester Béla (2005) áttekintése pedig egy olyan avíttnak tűnő kérdéssel, mint az eredendő bűn és a társadalmi szerződés gondolatával kapcsolatban mutatja meg, hogy az újkor kezdetének teológiai felhangú vitái a nyelv és az ember monogenezisének és poligenezisének elméleti kérdéseivel mindmáig szellemi affinitást mutatnak.)

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave