Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A szavak előhívása a produkcióban és a megértésben

A szóprodukciós elméletek legalább három szintet különböztetnek meg a produkció során: a szavak jelentését leképező fogalmi reprezentációk szintjét, a szó szintaktikai tulajdonságait tartalmazó lemmaszintet, és a szóalakok szintjét, ahol a szavak fonológiai és morfológiai információi raktározódnak (Levelt 1999; részletesebben l. a 8. fejezetben). A szószintet vizsgáló feladatok közül a tárgy-, illetve képmegnevezés kognitív összetevői a legvilágosabbak: ezekben a tárgyfelismeréshez, mint alapszinthez képest a megnevezésben az inferior temporalis, inferior frontalis és a pre-centralis területeken, valamint kéreg alatti struktúrákban találnak aktivációt. Az olvasás, képmegnevezés, betű- és színmegnevezés közben egyaránt aktív területekre összpontosítva azt találták, hogy a lexikális előhívásban a bal oldali temporális lebeny hátsó része (BA 37) és a bal oldali frontális operculum játszik fontos szerepet (az artikulációt az alapfeltételben kontrollálva) (Price 1998). A bal oldali temporális lebeny területén nagyobb aktivitást figyeltek meg szógenerálási, mint szemantikai döntési feladatokban, ami szintén arra utal, hogy a terület a jelentésleképezés mellett a lexikális előhívásban is szerepet játszik (Warburton et al. 1996). E területen a léziók általában szóelőhívási deficitekhez vezetnek: a betegek ép fogalmi tudás mellett nem tudnak vizuális vagy tapintási információ, illetve szóbeli leírás alapján tárgyakat megnevezni (Renzi et al. 1987). Indefrey és Levelt (2000) a középső temporalis gyrus egyes részeit a fogalmi előkészítés és lexikai kiválasztás lépéseihez kötik, mivel ezek a képmegnevezési és szógenerálási feladatokban aktívak, de szóolvasáskor nem mindig. A temporális lebeny felső-hátsó része a szóalak lexikális fonológiai kódjának tárolását és előhívását támogathatja, mivel képmegnevezéskor, szógeneráláskor és olvasáskor is aktívnak bizonyult, de álszavak olvasásakor nem. A fonológiai kódolás mind a négy feladat szükséges lépése, a közös aktív terület, mint arról már a fonológiai feldolgozással kapcsolatban is szó volt, a Broca-régió lehet. A dorzolaterális prefrontális kéreg szerepe a szógenerálási feladatokban még nem egyértelmű: szerepet játszhat a megfelelő szó aktiválásához szükséges stratégia kiválasztásában, de általánosabb szerepe van az akarati tevékenység beindításában (Frith et al. 1991), az új nyelvi információ hosszú távú memóriába történő átkódolásában is.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave