Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A mai modellek előzményei

Az agyi területek sérülése következtében előálló nyelvi korlátozottságokat összefoglalóan afáziának nevezzük. A francia Paul Broca 1861-ben a Francia Antropológiai Társaság előtt Párizsban bemutatta egy betege agyát, akinek a jobb testfele bénult volt, és a tan-tan szó ismétlésén meg pár káromkodáson kívül mást nem volt képes mondani, viszont értette a hozzá intézett beszédet, intellektusa ép maradt. Halála után Broca felboncolta: a homloklebeny harmadik agytekervénye hátulsó részén talált károsodást, a Sylvius-árok mélyébe hatoló tyúktojásnyi cisztás elváltozást. Ebből arra következtetett, hogy (jobbkezes személyeknél) a beszéd kivitelező apparátusa az agy bal homloklebenyének egyik területével, a második és harmadik homloki agytekervény hátsó harmadával van kapcsolatban. Az így feltárt régiót ma Broca-területnek nevezik. Amennyiben ez az agyterület károsodik, például agyvérzés következtében, akkor nyelvhasználati zavarok, beszédzavarok keletkeznek. További betegek vizsgálata után Broca arra is rámutatott, hogy a jobbkezes embereknél az afázia a bal agyfélteke károsodásának a következménye, nem pedig a jobb agyféltekéé (Broca 1865). Broca betegei a beszédprodukcióban gyakran hagytak el szószerkezeteket, vagy azok összetevőit, valamint toldalékokat, nyelvtani morfémákat, a beszédük lassú, szakadozott: non-fluens volt, az egyes hangok, szótagok kiejtése súlyos nehézséget okozott számukra. A beszéd megértésében sokkal jobb teljesítményt nyújtottak, mint a produkciójában.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave