Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Re-edukációs eljárások

A diszlexia tapasztalati úton kialakult re-edukációs és intervenciós eljárásai sokfélék és sokféle úton kívánnak beavatkozni az olvasás rendszerébe. Van, aki az általános motoros fejlesztés felől közelít, van, aki a nyelvi fejlesztést emeli a középpontba és van, aki a sokféleképpen érintett észlelési (látási, hallási) rendszer fejlesztését tekinti elsődleges feladatnak. Viszonylag kevés azonban az olyan eljárás, amely azt vizsgálná, hogy egy adott módszer miként változtatja meg az olvasás agyi hálózatának összetevőit, mégpedig úgy, hogy méri a sebességben, pontosságban és a szövegértésben megragadható olvasási készség minőségi változását. A Shaywitz-csoport egy ilyen vizsgálatban (Shaywitz et al. 2004) a szavak hangalakjának elemzését intenzíven gyakoroltató program hatásait mérte modern képalkotó eljárással (funkcionális mágneses rezonancia képalkotó eljárás, fMRI). Az eredményeket az iskolákban hagyományosan alkalmazott fejlesztésben részt vevőkkel, illetve fejlesztésben részt nem vevő, tipikus olvasásfejlődést mutatókkal hasonlították össze. A vizsgálatban összesen 77 (az intervenciós programból 37) második és harmadik osztályos gyerek vett részt. Az olvasást fejlesztő programtól eltérő program többféle módszeren alapult, de egyiknek sem volt része egy fonológiai alapú intervenció. Ez utóbbi azt jelentette, hogy a gyerekek egy iskolaéven keresztül napi 50 perces egyéni foglalkozáson vettek részt, amelynek során a szavak betűkre és hangokra bontását, majd felépítését, értelmes egységekbe, szótagokba tagolását, kombinációs lehetőségeit gyakorolták. (Ez a hangoztató-elemző-összetevő (phonics-alapú) olvasási program megfelel a Magyarországon 1978-ig általánosan, majd néhány évtized kitérő után ismét elterjedten használt hagyományos olvasástanítási programnak.)

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave