Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Az érdeklődés és a tevékenység adaptív, rugalmas szerveződésének minőségi fejlődési zavara

Az autizmus spektrum zavarral élő személyek viselkedését többnyire jellegzetesen, noha egyénenként eltérő formában áthatják az ismétlődő, sztereotip viselkedésmintázatok. Ezek egyszerű mozgásmintáktól (például a törzs ingatása, sajátos repkedő kézmozdulatok) a mindennapi élettel kapcsolatos összetettebb cselekvéssorokig terjednek – s mint láttuk, gyakran a nyelvhasználatban is jelentkeznek. Ezzel összefüggésben igen sokszor van jelen merev, kényszeres jellegű ragaszkodás bizonyos körülményekhez (közlekedési útvonalakhoz, étkezéssel kapcsolatos körülményekhez, más személyek bizonyos cselekvéseihez stb.). Nyelvi területen gyermekkorban ez nem ritkán sajátos, egyéni nyelvi rituálékhoz való erőteljes ragaszkodásban is jelentkezhet – például a gyermek ismételten, újra és újra azt várja a szülőtől, hogy egy bizonyos mondatot egy bizonyos intonációval ismételjen meg, amire ő mindig ugyanolyan módon (nyelvi vagy más cselekvéssel) „válaszol”.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave