Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Hányféle mentális lexikon van?

A saussure-i kettősség, vagyis a szavak alakjának és jelentésének elkülönítése mindenki számára ismerős lehet a hétköznapi életből. Gyakori élmény a legtöbbünk számára, hogy bár pontosan tudjuk, mit akarunk kifejezni, „a nyelvünk hegyén van”, mégsem tudjuk felidézni a megfelelő szóalakot (Brown–McNeill 1966). És fordítva, az is előfordul, hogy biztosak vagyunk abban, hogy ismerünk egy adott szót, már hallottuk, mégsem tudjuk felidézni a jelentését. Ez a naiv beszélő számára is elérhető kettős disszociációs élmény arra utal, hogy a szavak jelentése elkülönül az alakjuktól a mentális szótárban. Bár ezt az elkülönültséget már a legkorábbi lexikonmodellek is tükrözték, magukra a szóalakokra nézve az első modellek egységes, modalitásfüggetlen szótárat képzeltek el. Ezekben az alulról fölfelé építkező moduláris elképzelésekben az alacsonyabb szintű feldolgozási műveletek, így a betűelemek, betűk, illetve a beszédfeldolgozásban a beszédhangok és ezek sorrendjének azonosítása volt az elsődleges, a szótárban tárolt szóalakok elérése ezek végeredménye alapján történt. A John Morton (1969) nevéhez fűződő klasszikus logogénmodellben – amely a 4.25. ábra (A) pontjában látható – külön szerepelnek az akusztikus és a vizuális bemeneti utak, hogy azután mintegy konvergáljanak a központi, modalitásfüggetlen szóalakreprezentációkhoz, a logogénekhez, amelyekhez a kognitív rendszerben rendelődik hozzá a jelentés.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave