Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Képzés, továbbképzés

A közigazgatás személyi állományának tudatos fejlesztésére először 1955-ben került sor, amikor is felállításra került a Közszolgálati Bizottság (Commission on the Civil Service), és bevezetésre került a versenyvizsga intézménye. Az előkészítés és átgondoltság hiánya azonban oda vezetett, hogy az első évben minden jelentkező megbukott, és a második évben is csupán hárman érték el az elégséges szintet. Az okok között kettőt emel ki a szakirodalom (Wilson, 1956); egyrészt az alacsony fizetések nem voltak vonzóak a fiatalok számára, másrészt az egyetemi képzés anyaga jelentősen eltért a számonkérés tartalmától. A következtetés kettős volt: növelni kell a juttatások szintjét, másrészt ki kell alakítani egy szorosabb együttműködést az egyetemmel. Utóbbi eredményeként a University of Malta Jogi Kara és Közgazdaság-tudományi Intézete közös szervezésében 1956-ban elindult egy hároméves levelező tagozatos igazgatásszervező képzés – elsősorban a már közszférában tevékenykedők részére. A képzés sajátossága volt továbbá, hogy a katolikus egyház szociális tanításai döntő súllyal jelentek meg a tananyagokban is, amennyiben az oktatók jelentős része vagy kifejezetten egyházi személy vagy vallását aktívan gyakorló személy volt. A képzés a hatvanas évek végére egyre kiterjedtebbé vált, s a politikusok is nagy számban vettek részt benne.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave