Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Melyik modellbe tartozik?

Amint azt eddig is láthattuk a francia közigazgatási rendszer sajátos történeti fejlődés terméke, a decentralizációs próbálkozások ellenére mindmáig centralizáltnak minősíthető, a spontaneitásnak kevés teret engedő, tudatos, tervezetten változó struktúrával. A francia forradalom liberális eszméi és államszervezési kísérletei világszerte ismertté váltak és hódítottak. Hódítottak vonzerejüknél fogva, de Napóleon erőszakos és néhány éven át győzedelmesnek bizonyuló hadjáratainak kényszerítő erejénél fogva is. Igaz ugyan, hogy Franciaország is átvett angol, porosz, amerikai közigazgatási, alkotmányozó elveket és megoldásokat, az állami kölcsönhatások összességében mégis a francia az erősebb.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave