Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A közigazgatás szintjei

Az alkotmányos alapoknál kiemeltük, hogy az Alaptörvény meghatározása szerint a közigazgatás végrehajtó tevékenység, mégpedig nemcsak átvitt, a tradicionális értelemben vett végrehajtó hatalomként, hanem szó szerint a jogszabályok végrehajtásaként, megfelelve a jogállami közigazgatás követelményének. Ebben az értelemben a végrehajtás irányulhat a szövetségi jog végrehajtására és a tartományi jog végrehajtására. A német közigazgatási jogi terminológiában a közigazgatást ellátó szervekre vonatkozó fogalmi rendszer némileg bonyolultabb, mint a magyar közigazgatási (-jogi) szótárban. A legáltalánosabb fogalom a „közigazgatás hordozója”, amit minden további megkülönböztetés nélkül azt jelöli meg, hogy valaki, illetve valamilyen szervezet ellát közigazgatási feladatot. A „közigazgatás hordozója” elsődlegesen az állam és annak belső, alárendelt szervezetei. A német állam azonban kettős fogalmat takar, hiszen állam a szövetség, és államok a tartományok. Mindkettőre igaz, hogy a közigazgatási feladatokat elsősorban „a saját hatóságok” viselik, de egyes közigazgatási feladatok átruházhatók jogképes közigazgatási „egységekre”, amelyek egyebekben jogi önállósággal rendelkeznek, és a jogképességük körébe sorolt jogosultságokat is önállóan gyakorolják, adott esetben jogvitába bocsátkozhatnak az állammal is.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave