Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A járások

A járásokban a képviseleti szerveket ötévente választják, a képviselő-testület élén a járási főnök áll, egyes tartományokban a járási (végrehajtó) bizottság is van, amelynek élén szintén a járási főnök áll. A járási képviselő-testület feladata a járási szintre sorolt feladatokról való döntés, a járási főnök a járási közigazgatás (végrehajtás) vezetője, a végrehajtást ellátó szervezet a járási hivatal. A járási főnök hatásköre kettős, attól függően, hogy monista vagy dualista önkormányzati modell van-e az adott tartományban. Ahol a monista modell létezik, ott a járási végrehajtó szolgálatnak (járási főnöknek, bizottságnak) a végrehajtáson kívül a járási képviselő-testület átadhat saját feladokat, és ekkor a járási főnök közvetett közigazgatást is ellát, de ez a közvetett feladatellátás is önkormányzati feladatnak minősül. Ahol dualista önkormányzati modell van, ott a járási végrehajtás közvetett közigazgatásként állami (tartományi) feladatokat lát el, és a lényeges különbség az, hogy ezen feladatokra a járási képviselő-testületnek nincs döntési jogköre, a felügyelet a tartományi szintre tartozik. A járási végrehajtás (közigazgatás) ugyanakkor általános és jogszerűségi felügyeletet gyakorol a járáshoz tartozó községek és városok felett, szakfelügyeletet pedig az átadott feladatok ellátása felett.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave