Tóth Tihamér

Az Európai Unió versenyjoga


6. Összefoglalás

  1. A könyv utolsó fejezetében bemutatott állami támogatások joga az állami versenyjog és bizonyos szempontból az egész uniós versenyjog legfontosabb területe. Számos jogszabály, ítélet, még több bizottsági határozat és még mindig nem kevés „soft law” szövevénye teszi próbára a témával ismerkedni kívánó olvasót. Az állami támogatások versenyjogi megítélése már csak azért is kiemelt figyelmet érdemel Magyarországon, mert e területen számos újdonsággal, tanulnivalóval szolgált az EU-csatlakozás. Az EU antitröszt szabályait a jogharmonizáció révén már a tagság előtt „begyakorolták” a piaci szereplők, az állami támogatások versenyjogi ellenőrzése azonban alapvetően újszerű kihívások elé állította nemcsak az állami hatóságokat, hanem a vállalkozásokat is.
  2. Az uniós jog főszabályként tiltja azokat a belső piaci kereskedelmet érintő támogatásokat, amelyek teljesítik a 107. cikk (1) bekezdés feltételeit. Az állami támogatás fogalma nagyon széles körű, melynek értelmezésében meghatározó szerepet játszott a Bíróság.
  3. Az állami támogatásnak minősülő intézkedéseket főszabályként a Bizottságnál előzetesen be kell jelenteni, itt is él a fúzióknál látott „stand-still” kötelezettség. A be nem jelentett vagy az engedély előtt odaítélt támogatások jogsértőek, melyeket az utóbbi időben a Bizottság következetesen visszafizettet. A Bizottság viszonylag szoros határidők mellett hozza meg döntését, amellyel megengedi, megtiltja vagy feltételekkel engedélyezi a támogatást. Vannak azonban olyan támogatások is, amelyek bizonyos feltételekkel mentesülnek e procedúra alól: a legfontosabb idevonatkozó szabályokat különféle, a jövőben egységesítendő csoportmentesítő rendeletek írják le.
  4. A bejelentésköteles támogatásokat a Bizottság a 107. cikk (2) és (3), illetve néhány sajátos ágazati rendelet alapján értékeli. A számos versenypolitikán kívüli, háttérben felsejlő szempont mellett az utóbbi években itt is egyre nagyobb teret kap az alapos közgazdasági igényű versenyhatás-elemzés. A támogatási programok íróit segíthetik a Bizottság által támogatástípusként kiadott közleményei, iránymutatásai és egyéb címeket viselő „soft law” szabályai, melyekből megismerhetők azok a feltételek, támogatásintenzitások, amelyek alapján a pozitív vagy éppen negatív fogadtatás előre jelezhető. A számos kivételi lehetőség miatt messze nincsen abszolút támogatástilalom az EU-ban: támogatást lehet adni, csak meghatározott feltételek és játékszabályok mellett.
  5. Az EU versenyjog e területén nem játszanak jelentős szerepet a jogalkalmazásban a tagállami szervek. A döntéshozatal Brüsszel-centrikus. Az eljárások érdekessége, hogy abban a támogatás érintettje, a vállalkozás érdemben nem vesz részt, az „ügyfél” csak és kizárólag a tagállam. Az állami támogatás ügyekért felelős nemzeti szervek alapvetően adminisztratív funkciót látnak el, segítve a Bizottság ellenőrző munkáját. Tagállami bíróságok előtt is ritka az állami támogatásokhoz kötődő perlekedés, a „private enforcement” azonban még az antitröszt joghoz képest is embrionális állapotban van e téren.

Az Európai Unió versenyjoga

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 613 8

„A hét évvel ezelőtt megjelent mű új kiadása az európai versenyjog újabb fejleményeivel felfrissítve tartalmaz a vállalkozók számára olyan fontos tudnivalókat, mint az autósoknak a KRESz. …Az uniós versenyjoggal foglalkozni két okból sem haszontalan: egyrészt a magyar versenytörvény is jelentős részben az uniós fejleményeket követi …, másrészt az Európai Unió belső piacán tevékenykedő vállalkozásoknak az uniós játékszabályokat ismerniük elengedhetetlen.” – részlet Vörös Imre ajánlójából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-az-europai-unio-versenyjoga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave