Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Az alkufolyamat egyéb szereplői

Megkerülhetetlen tény, hogy a bonyolult alkufolyamatok következtében a különböző érdekek egyeztetésére általában nem az optimális szinten, hanem jóval ez alatt, a „legkisebb közös nevező” megtalálásával kerül sor. Jelentős veszély, hogy az alkukban résztvevők számának növekedésével a közös nevező szintje egyre lejjebb süllyed, s a rendszer hatékonysága így fokozatosan csökken. A minősített többségi szavazás általánossá tétele segít az operatív képesség megőrzésében, de teljes megoldást mégsem ad. Ha bármelyik tagállamnak sorozatosan érdekei ellenére meghozott uniós döntésekhez kellene alkalmazkodnia, akkor ezek tényleges végrehajtása és hazai kommunikációja súlyos gondokat okozna, és legitimációs problémákat is fölvetne, ami az egységes európai projektet sodorná veszélybe. Az egyes országok érdekérvényesítő képessége eltérő, az ismert tényezők (gazdasági erő, népesség stb.) mellett az általuk preferált megoldások elérése nagymértékben függ az egyes politikák hazai koordinációjának hatékonyságától is. Ennek az államigazgatási szerveken túl ki kell terjednie az üzleti szféra bevonására. Az üzleti szektor figyelemmel kíséri, sőt maga is alakítani próbálja az uniós politikákat. Ezek terebélyesedésével és az EU-struktúrák összetettebbé válásával a különböző érdekcsoportok szerepe is egyre növekszik. Nem pusztán ezek számának gyarapodása következett be, hanem egyre professzionálisabb jelleget öltve, szektoronként tagoltan megjelenve főként Brüsszelre összpontosítanak, de a tagállami fővárosokban is jól érzékelhető hatást gyakorolnak. Mára így egy nagyságában a washingtoni lobbikörhöz hasonlítható, de attól különböző jellegű és összetételű, európai integrációs ügyekre specializálódott sűrű szövésű nemzetközi lobbihálózat jött létre, melynek tagjai között konzulens cégek, ügyvédi irodák, nagyobb önálló vállalatok, civil és zöld szervezetek, szektorális tömörülések, regionális képviseletek egyaránt megtalálhatóak. Fő céljuk az üzleti szféra és az uniós, illetve tagállami adminisztrációk közötti kapcsolatok formálása. Az egyes uniós politikákat kezdettől fogva végigkísérik és sok esetben hatékonyan befolyásolják. Az egységes piac közös szabályainak kialakításakor a hagyományos lobbicégek mellett aktív szerepet játszottak maguk a multinacionális vállalatok is.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave