Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Közös vonások

Az EU-nak e körbe tartozó tagállamainál a munkaküzdelem meghirdetése előtt kötelező az egyeztetés. Ha az ellenérdekű felek képtelenek az egyeztető bizottság összetételében megállapodni vagy az általuk létrehozott egyeztető bizottság előtti egyeztetés eredménytelen maradt, a felek a területileg vagy országosan illetékes munkaügyi hivatal, illetve a munkaügyi minisztérium mellett működő egyeztető-arbitráló szolgálathoz kötelesek fordulni, amely az egyeztetést hivalalból lefolytatja. Mind a pártatlan, mind a szakszervezetek, mind a munkáltatói szövetségek részéről delegált listán szereplő egyeztetők, döntőbírák és döntőbizottsági tagok kinevezett közhivatalnokok. Az állomás vezetője a felekkel közösen állítja össze a listákról az egyeztető bizottságot. Az elnök kijelöléséhez itt is a felek közös egyetértése szükséges, míg mindegyik fél a saját listájáról választja ki az egyeztető bizottságnak az ő érdekeit képviselő tagját. Mind az elnök, mind a tagok kinevezett állami hivatalnokok. Ugyanez vonatkozik a döntőbizottsági elnökökre és tagokra, vagyis az arbitrátorokra is. Az arbitráció itt sem kötelező, csak az egyeztetés. Amennyiben az egyeztetés eredménytelen marad, az egyeztető bizottság jegyzőkönyvbe foglalva állapítja meg ezt a tényt, egyúttal pedig felhatalmazza a feleket a munkaküzdelem megindítására. Néhány államban azonban a megfelelő szinten (területi vagy országos) lebonyolított sikertelen állami egyeztetés esetén a munkaküzdelem megindítása előtt „szuper-egyeztetést” folytat le a munkaügyi miniszter (Luxemburg) vagy a központi egyeztető törvényszék (Görögország) és csak ennek az eredménytelensége esetén lehet a munkaküzdelmet megkezdeni. Az arbitráció e kötött rendszerekben is fakultatív és csak akkor kerül rá sor, ha a felek előzetesen alávetik magukat a döntőbizottság határozatának.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave