Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Az üzemi tanács megalakítása

A rendszer legfőbb szerve az üzemi tanács, amely bizonyos munkajogi jogalanyisággal a személyzetet reprezentálja, azonban polgári jogi jogképesség nélkül. Így polgári jogi felelőssége csak az egyes tagoknak lehet. Öt főt meg nem haladó üzemi személyzet esetében üzemi tanács a német jog szerint nem hozható létre, ellentétben a spanyol és a portugál üzemi alkotmánytörvénnyel, ahol az üzem munkavállalóinak kívánságára a legkisebb méretű üzemben is döntési jogkörrel létrehozható az üzemi érdekképviselet. Ugyanakkor viszont a nagyobb létszámú üzemekben is csak akkor kell létrehozni az üzemi tanácsot, ha ezt a személyzet kívánja. A német Üzemi Alkotmánytörvényhez (Betriebsverfassungsgesetz – BVG) és az osztrák Munka-alkotmánytörvényhez (Arbeitsverfassungsgesetz) hasonló üzemitanács-rendszert ismerő 1971. évi holland Üzemitanács törvény (Wet op de Ordernemingsraden) szerint csak a 100 dolgozót meghaladó üzemekben kötelező üzemi tanácsot alakítani, de tarifaszerződés vagy üzemi megállapodás ezt a létszámot lejjebb is viheti. Ezzel szemben Németország üzemi alkotmánytörvénye szerint korábban az 5 fő, az 1996. évi módosítás óta pedig 10 fő munkavállalót elérő üzemekben az üt. létrehozása kötelező. 5–20-ig terjedő munkavállaló esetén csak egy üzemi megbízottat, 21 fős munkavállalói létszám esetén már három tagból álló üzemi tanácsot kell választani. Az üzemi tanács taglétszáma az üzemi személyzet létszámával arányosan növekszik: 150 fős személyzetig 5-re, 300 fős személyzetig 7-re, majd pedig 9000 főig terjedően lépcsőzetesen 2-2 taggal növekedve egészen 31 taglétszámig. Ezt követően minden újabb kezdő 300-as üzemi létszám újabb 2 tagot jelent az üzemi tanácsban. Hollandiában az üt. maximális taglétszáma 25 fő. Ezen túlmenően ugyanannyi póttagot is kell választani, mint ahány tag választására kerül sor.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave