Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


C) A Vajnai v. Hungary ügy

Az EJEB a Vajnai kontra Hungary ügyben (no. 33629/06. 2008. július 8-i ítélet) a következő konkrét kérdésre válaszolt: meg lehet-e tiltani azt, hogy egy politikai párt tagja egy utcai gyűlésen nyilvánosan vörös csillagot viseljen, ily módon kifejezve politikai véleményét? Vajnai azután fordult Strasbourghoz, hogy elítélték tiltott önkényuralmi jelkép nyilvános használata miatt. A döntés megállapította, hogy a vörös csillagnak – túl a kommunista diktatúrához való kapcsolódásán – egyéb jelentései is ismeretesek, a nemzetközi munkásmozgalom jelképe is, tehát nem feltétlenül a diktatúrához, illetve annak ideológiájához kötődik. Vajnai magatartása nem volt „veszélyes” abban az értelemben, hogy egyfelől Magyarország stabil demokrácia, ahol a szélsőséges eszmék túlzott mértékű elterjedése nem a jövő valószerű fejleménye, másfelől az elítéléshez vezető konkrét helyzetben (a gyűlésen, illetve annak folyományaként) sem merült fel a társadalmi béke megzavarásának lehetősége. Azon tömegek sérelmei, rossz érzései, amelyek a jelkép láttán vagy a használatáról való tudomásszerzéssel valósultak meg, alakultak ki, nem elegendőek a jogkorlátozáshoz; nincs ugyanis valós veszélye a kommunista diktatúra visszatértének. Nem volt tehát olyan kényszerítő érdek, amely Vajnai – mégoly enyhe – megbüntetését indokolttá tette volna. Ezt követően a bíróság általános érvénnyel annyit mondott, hogy a hatályos magyar szabályozás túlzottan „széles”, azaz – mint az adott ügyben is – a véleménynyilvánítás szabadsága által védett magatartásokat is korlátoz. A rendszerváltozás óta – az ítélet megszületéséig – eltelt csaknem két évtized, illetve a töretlen demokratikus fejlődés már nem feltétlenül kívánja meg ennek a szimbolikus, az önkényuralmi ideológiák jogrendszer általi demonstratív elutasítását szimbolizáló szabálynak a fenntartását.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave