Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Az internet története és jelentősége

Az internet születése a hidegháború – amerikai szempontból nézve – egyik legfeszültebb pillanatához köthető: amikor a Szovjetunió 1957. október 4-én sikeresen az űrbe jutatta az első (Szputnyik 1) műholdat, az amerikaiakat komoly aggodalom fogta el, attól tartva, hogy a szovjetek immár képesek akár atomcsapást is mérni rájuk az űrből. Eisenhower elnök kezdeményezésére a Védelmi Minisztérium 1958-ban létrehozta az Advanced Research Projects Agencyt (ARPA), melynek célja egy olyan hálózat létrehozása volt, ami képes egy esetleges atomtámadás után is tovább működni.643 A kutatók által javasolt megoldás egy olyan rendszer volt, amiben különálló számítógépeket kötnek össze, anélkül, hogy lenne egy „központi” számítógép, melynek megsemmisülése esetén megbénulna a rendszer. Az ARPA hálózata (ARPANET) eleinte négy amerikai egyetem kutatási hálózataként működött, melyhez később több más oktatási intézmény is csatlakozott. Amikor 1972-ben a hálózat alapjául a ma is használatos TCP/IP protokollt vezették be, jelentősen könnyebbé vált a számítógépek közötti kommunikáció. Az első e-mail program szintén ebben az évben jelent meg. Az ARPANET azonban ekkoriban még nem a mai ismereteink szerinti, szabadon működő hálózat volt, hanem egy szigorúan ellenőrzött katonai projekt. Ez 1983-ban változott meg, amikor MILNET néven leválasztották a hadászati szegmenst, és megszületett a mai fogalmaink szerinti internet. A mindenki számára elérhető, földrészeket összekötő kommunikációs eszközzé válás felé vezető úton a legjelentősebb változás 1989-ben következett be, amikor Tim Berners-Lee megalkotta azt a programozási nyelvet (HTML), aminek köszönhetően megszületett a ma jól ismert World Wide Web. Az ún. hyperlinkek segítségével az elmélyült informatikai ismeretekkel nem felvértezett felhasználók is könnyen ʻszörfölhetnek’ a mára valóban világméretűvé vált hálón.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave