Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A médiapluralizmus fogalma a magyar és európai médiaszabályozásban

Ami a magyar szabályozást illeti, sem a korábbi Alkotmány, sem pedig az Alaptörvény nem írja elő a sajtószabadság vonatkozásában kifejezetten a pluralizmus követelményét. Az alkotmánybírósági gyakorlat ugyanakkor foglalkozott a médiapluralizmus kérdésével, hol érintőlegesen a közszolgálati médiaszolgáltatással és a tájékoztatási monopóliumok megakadályozásával kapcsolatban [37/1992. (VI. 10.) AB hat.], hol a kiegyensúlyozott tájékoztatás problémáján keresztül a külső pluralizmus kérdéskörével összefüggésben [1/2007. (I. 18.) AB hat.]. A pluralizmus fenti értelmezését támogató szakirodalom a határozatot éles kritikákkal illette, tekintve hogy a határozat összekeveri a kiegyensúlyozottság, a pluralizmus és a megfelelő tájékoztatás követelményét, valamint azonosítja a vélemény- és tájékoztatási monopólium fogalmát.174

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave