Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


Klasszikus versenyjogi eszköztár

Az 1890-ben elfogadott Sherman Act alkalmazását az 1930-as évek első nagy gazdasági világválságára tekintettel az 1933-ban elfogadott National Industrial Recovery Act felfüggesztette. Ezt követően, az 1940-es évektől kezdődően a piacelméleti közgazdaságtan nagymértékben hozzájárult a Sherman Act szabályozási koncepciójának a jobb megértéséhez is. Az ekkor kidolgozott struktúra-viselkedés-teljesítmény (ún. SVT) modell, az iparági kimenetet (az iparág teljesítményét) az arra ható tényezők összefüggésében vizsgálja. Eszerint a teljesítményt a piaci struktúra és viselkedés határozza meg, ezért az állami szabályozás is ezeken keresztül kell hogy hasson a vállalatok, és így az adott iparág teljesítményére. A piaci struktúra leírására a koncentráció szolgál, amely lehet alacsony (versenyző piac) és magas (monopólium, oligopólium, monopszónium). A piaci koncentrációt befolyásolja például a piacralépési korlát vagy a kínálati helyettesítés. Piacralépési korlát lehet jogi és strukturális. Előbbi tipikusan az engedélyezési típusú eljárásokban merül fel (pl. frekvenciák), utóbbi pedig többnyire olyan piaci hatalmat létrehozó tényezőkre vezethető vissza, mint a méretgazdaságosság vagy az externália. A méretgazdaságosság azt jelenti, hogy az egységnyi kibocsátás költsége annál alacsonyabb, minél több vevője van az adott vállalatnak, így végső soron a méretgazdaságosan működő vállalat csökkenő átlagköltség mellett tud működni, amely megnehezíti piacának támadhatóságát. Ezt jelentősen fokozhatja, ha a piacralépés jelentős piacralépési költségekkel (pl. infrastruktúraberuházás) jár, amely egyenesen természetes monopóliumot is eredményezhet. Az externália arra utal, hogy olyan is viseli a tranzakció költségeit (negatív externália) vagy részesül hasznaiból (pozitív externália), aki annak nem közvetlen résztvevője. Pozitív externália lehet például a hálózati hatás, amelynek lényege, hogy minél többen használnak egy adott infrastruktúrát, az annál vonzóbb külső csatlakozók számára, és minél többen csatlakoznak, annak előnyeit annál inkább élvezik azok, akik már tagjai az érintett hálózatnak.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave