Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Önszabályozás

Egyre nagyobb teret követel magának a gyógyszerügyben érdekelt szervezetek önszabályozó tevékenysége, amelyből ki kell emelni a gyógyszeripar önszabályozó tevékenységét. Az önszabályozás és önkorlátozás eredményeként a hazai gyógyszeripart tömörítő szervezetek116 2012-ben elfogadták a gyógyszer-kommunikációs etikai kódexüket117 (a továbbiakban: Etikai kódex), ami megfelel a gyógyszeripari szervezeteket összefogó európai szervezet – a European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (a továbbiakban: EFPIA) – által támasztott követelményeinek is.118 Ez azért fontos, mert a gyógyszerellátási területen nagyon sok érdek ütközik egymással, a termelő iparvállalatokat és a csupán a forgalmazásban érdekelt ún. gyógyszer forgalomba hozatali engedély jogosultakat tömörítő szervezetek, szövetségek a legritkább esetben képviselnek közös álláspontot, mert tagvállalataik üzleti pozíciói, érdekeik, piaci stratégiájuk, a hazai piacon való beágyazottságuk stb. nagyon eltérő. Éppen ezért a gyógyszeripar promóciós tevékenységéhez a jogszabályokon túl egyre bonyolultabb és összetettebb etikai szabályrendszerek kapcsolódnak, és mint egy piramis, egymásra rakódva, egymás szabályait kiegészítve, adják azt a szabályozási tömböt, amelyet az érintetteknek kereskedelmi gyakorlatuk során be kell tartani.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave