Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Gyógyszerkutatások támogatása

Hosszú az út, amíg egy gyógyszer a gyártósorról a beteghez jut. Egy új gyógyszer kifejlesztése, majd gyártása, nagy- és kiskereskedelmi forgalmazása, esetleges mellékhatásainak figyelése, végezetül pedig a lejárt vagy más okból fel nem használt gyógyszerek begyűjtése és megsemmisítése hosszú, a jogszabályok által is részletesen körülírt folyamatok. A világ számos országában a kormányok különböző formában támogatják az innovatív szakmai területeket, így a gyógyszeripari kutatás-fejlesztést is. A támogatás lehet közvetlen, azaz a költségvetés pénzeszközöket ad át az ilyen feladat ellátására, vagy a támogatást közvetetten, adókedvezmény, más befizetési kötelezettségek elengedésének stb. formájában nyújtják. Ez utóbbi támogatási formának is különböző típusai lehetnek, tipikus esete a piacon már bent lévő hatóanyagokkal megegyező termékek piacra lépésének a korlátozása, úgy, hogy hosszabb-rövidebb időtartamú szabadalmi védettséget biztosítanak különösen az originális szerek kifejlesztőjének, gyártójának.127 Az államok ez irányú szerepvállalása teljesen érthető, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy egy új készítmény kifejlesztése hallatlanul drága.

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave