Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


Az oktatás fejlődése

A közoktatás története csaknem ezeréves múltra tekint vissza, amelyben kezdetben az egyházi intézmények játszották a vezető szerepet. Az oktatás laicizálása, állami felügyelet alá vonása a 17. századtól kezdve indult meg annak a felismerésével, hogy az oktatás a társadalom újratermelődésében jelentős szerepet játszik, ezért fontos állami érdekké vált az uralkodók számára is. Ahogyan Mária Terézia is megfogalmazta: az iskolaügy „politikum”,142 azaz államhatalmi kérdés. Ezzel párhuzamosan a 18. század elejétől jelent meg a tankötelezettség előírása is, mintegy az előbbiek közvetlen következményeként, hiszen az állam is érdekelt volt olyan munkavállalók képzésében, akik minimális ismeretekkel rendelkeznek, így legalább írni-olvasni, számolni tudnak. Az általános tankötelezettséget először 1717-ben I. Frigyes Vilmos porosz király írta elő,143 majd ezen időponttól kezdett általánosan elterjedni a tömegoktatás is. Az állami szerepvállalás megerősödése azonban fokozatosan ment végbe egy viszonylag hosszabb folyamat eredményeként, amely eleinte csak az oktatási intézményekre vonatkozó kötelező szabályok előírását jelentette, illetve felügyelet gyakorlását, majd utolsó lépésként az oktatási intézmények fenntartásának az átvételét is.144

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave