Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


Újabb eszmeáramlatok

Az újabb eszmeáramlatok közül jelentőségénél fogva kiemelkedik az új társadalomvédelem irányzata, amely elismerve a büntetőjog alapvető garanciális intézményeit, a modern szociológia eszközei alapján kívánja a büntetőjogot „jogiatlanítani” és a bűnözés elleni küzdelmet új alapokra helyezni. A mozgalom kriminálpolitikai programját 1947-ben megtartott első kongresszusa körvonalazta, amelynek középpontjában a tettes-büntetőjogi szemlélet és az egyéniesítés gondolata áll. Átfogó célkitűzései: a halálbüntetés eltörlése, a szabadságvesztés helyettesítése nevelő és biztonsági intézkedésekkel, elsősorban a fiatalkorúak, alkoholisták, kábítószer-élvezők, pszichopaták esetében, a feltételes ítéletek kiszélesítése, és általában a rendőri megelőzési módszerek széles körű bevezetése. A mozgalom rövidesen több ágra szakadt. Egyik ága a büntetőjog klasszikus elveinek, különösen a bűnösségi elvnek, valamint a klasszikus büntetőjogi intézményeknek teljes felszámolását hirdette. Ez az irányzat folytatása a korábbi tettes-büntetőjogi irányzatoknak, azzal az eltéréssel, hogy nézeteik filozófiai megalapozásaként nem a pozitivizmusra, hanem az egzisztencializmusra támaszkodnak.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave