Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


A szabályozás története, indokai

Hazánkban az 1997. évi LXXIII. törvénnyel egy új jogi kategória került bevezetésre a társas bűnelkövetési alakzatok csoportjába. A Btk. módosítás az értelmező rendelkezések közé iktatta a bűnszervezet fogalmát, önálló bűncselekményként vezette be a bűnszervezet létrehozását, továbbá a Különös Részben egyes bűncselekmények minősítő körülményeként szabályozta a bűnszervezetben elkövetést. A szervezett bűnözés elleni fokozott fellépés indoka volt a bűnözés számszerű növekedése és annak minőségi változása. Amíg az 1990-es éveket megelőzőn a szervezett elkövetés a vagyon elleni bűncselekményekre, azon belül is a betöréses lopásokra volt jellemző, addig azt követően már a gépjárműlopás, kábítószer-bűnözés, prostitúció, embercsempészés és a gazdaság területére koncentrálódtak a jellemzők. A bűnszervezet fogalmát a bűnszövetség speciálisan jellemzett eseteként vezette be az 1997. évi Btk. módosítás, amely feltételezte a) a bűnelkövetés folyamatosságát, b) a szervezet strukturáltságát (munkamegosztást), valamint c) a profitszerzésre irányultságot.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave