Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


Feltételes szabadságra bocsátás a határozott ideig tartó szabadságvesztésből

A mai feltételes szabadságra bocsátás előképe az Angliában kialakult fokozatos, illetve progresszív börtönrendszerben jelent meg a 19. században. A megjavulást mutató el-ítéltek a szabadságvesztés-büntetés végrehajtásának utolsó szakaszában – a büntetés bizonyos részének letöltése után – feltételes szabadságra bocsáthatóak voltak. A feltételes szabadságra bocsátás kialakulására a javítás, a nevelés gondolatának elterjedése után került sor. A jogintézmény lehetőséget ad a speciálpreventív szempontok érvényesülésére azáltal, hogy az elítéltnek a társadalomba való fokozatos visszavezetését, a szabad életbe történő reintegrációját szolgálja. A Btk. miniszteri indokolása szerint is „A feltételes szabadságra bocsátás alapgondolata az elítéltnek a társadalomba való visszavezetése, a szabad életbe történő beilleszkedés elősegítése”. Előnyei: a korábbi szabadulás lehetősége, amelynek nevelő ereje a büntetés-végrehajtás rendjének elfogadására ösztönzi az elítéltet, segíti a büntetés-végrehajtási szervek, illetve a személyzet munkáját a szabadságvesztés foganatosítása során, s a szabadulás ténye és a bv.-intézetbe visszakerülés veszélye együttesen szolgálják a kriminálpedagógiai eszköz hatékonyságát, az elítélt reszocializációját, valamint a visszaeső bűnözés megelőzését.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave