Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


A múlt

Nincs könnyű helyzetben az, aki a régió HR gyakorlatának történelmi perspektívában történő bemutatására vállalkozik. Már az is nehézséget jelent, hogy meghatározzuk, mi is tartozik a kelet-európai régióba. Itt az egyszerűség kedvéért a volt szocialista országok európai részét értjük alatta, bár megfelelő információ esetén kitérünk az orosz helyzetre is. További nehézséget jelent, hogy jelenleg a források hiánya miatt nagyon nehéz egy ilyen munkát elvégezni. Ezért is kezdeményeztünk a HR kutató csoportunk keretében OTKA22 kutatást is, hogy abban külföldi társszerzők (bolgár, cseh, észt, horvát, lengyel, román, szerb, szlovén) közreműködésével a 2006–2007-es évben feldolgoztuk a régió adott országaira jellemző HR gyakorlatot. Ezenkívül szakirodalmi források alapján külön tanulmány készült az orosz HR jellemzőiről. Egyes esetekben a külföldi szerzők a rendszerváltás előtti időszakot is feldolgozták, más esetekben viszont csak az 1989 utáni éveket tárgyalták. A régi érában a volt Szovjetunió, Jugoszlávia és Csehszlovákia szövetségi államok voltak és több olyan országot is magukba foglaltak, amelyeket a külföldi kutatási partnereink mai státuszuknak megfelelően önálló történelmi entitásként kezeltek. Itt csak a legáltalánosabb megállapításokra szorítkozhatunk. Ritkán térünk ki tulajdonformából (állami és külföldi) és vállalati méretekből (pl. nagy cégek és KKV-k) adódó speciális megfontolásokra. A tárgyalásmódunk inkább kvalitatív, bár számos esetben utalunk kvantitatív vizsgálataink eredményeire. A téma részletesebb vizsgálatáról bő terjedelemben lehet olvasni önállóan vagy társszerzőként írt publikációkban (Farkas et al., 2007; Poór et al., 2008; Poór et al., 2011; Poór, 2012). A fentiekben leírtak figyelembevételével a kelet-európai régióra vonatkozóan, a teljesség igénye nélkül ismertetjük a HR régióbeli jellemzőit és fejlődési tendenciáit. A téma könyvszerű feldolgozása megjelent a Poór et al. (2009 és 2011) szerzőpáros által szerkesztett két kiadást megélt kézikönyvünkben.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave