Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


Erőforrásbiztosítás

Korábban már utaltunk rá, hogy a nemzetközi vállalatok a dolgozóikat az alábbi három nagyobb csoportba sorolják. A helyiek például azok, akik abban az országban dolgoznak, amelynek az állampolgárai. A külföldi kiküldötteknek (expatriate) két nagyobb csoportját különböztetik meg: anyaországiak – ahol az anyavállalat központja van – és harmadik országbeliek. Tung (2010) a külföldi kiküldötteknek egy újabb csoportját, ún. ex-host alkalmazottak csoportját különbözteti meg. Ide sorolja a következőket: (1) Kínában született, de külföldön szerezte diplomáját és szakképzettséget és (2) Kínában született és tanult, és később külföldre ment dolgozni.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave