Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


A szakszervezetek szerepe és struktúrája

A világ különböző régióiban foglalkoztatottak szervezettségének a mértéke a hagyományok, a jogi és a politikai intézményi rendszer és a szakszervezetek fejlettsége alapján jelentősen eltér egymástól. A volt szocialista országokban és Nyugat-Európában drámaian csökken az utóbbi években a szervezett dolgozók száma. Dél-Amerikában és Ázsiában közel 20%-os a szervezettség, míg Fekete-Afrika munkásainak a szervezettsége a 10%-ot sem éri el (ILO, 1993; Cranet, 2006). Jakab (1994) cikkében a vészesen fogyó amerikai szakszervezeti munkássággal kapcsolatban felteszi a kérdést, hogy emiatt sodródhat válságba a kollektív alkura és kollektív szerződésekre épített munkabéke. Az emberi erőforrás menedzselés térnyerése és a szakszervezetek visszaszorulása kapcsán felvetődik a kérdés, hogyan lehet a menedzsment és az alkalmazotti viszony életképes modelljét ebben a helyzetben megőrizni és fenntartani (Karassvidou, 1994).

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave