Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Definíciók

Munkánk elején körül kell határolnunk a fogalmat, amelyet középpontba helyezünk. A szakirodalom és a magyar neveléstudományi iskolák is számos kifejezést használnak a jelenség leírására, amelynek során a tanulási és tanítási folyamatban egyre nagyobb szerepet kapnak a számítógépek, okoseszközök, hálózatok, valamint interaktív, digitális tartalmak. A digitális pedagógiának számos definíciója létezik. Az elnevezésben sincs konszenzus: a szakma egyaránt használja az elektronikus tanulási környezetek, az IKT az oktatásban vagy az egyértelműen jelentésszűkítő e-learning kifejezést. Munkánkban a „digitális pedagógia” elnevezés használata mellett döntöttünk, mivel ez egyszerre jelöli a technológiához, kommunikációhoz, médiához és a neveléstudományhoz való kötődést.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave