Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Fanni hagyományai

A Fanni hagyományai című regény (1794–1795) eredeti megjelenése sajátos módon befolyásolta a mű hatástörténetét. A szöveg ugyanis az Uránia című folyóirat három számában, folytatásokban látott napvilágot,169 úgy, hogy a három folytatást nem kötötte össze azonos cím, s ami még fontosabb, szerzői név sem volt a regényhez hozzárendelve, ilyenformán – szemben Kazinczy művével – a szerzőség kérdése, mondhatni, hiánya poétikai funkcióban volt beépítve a szövegbe. Az Uránia közlése ugyanis azt a látszatot kívánta elmélyíteni, hogy a mű alanyi hitellel rendelkezik, s szerzőjeként valóban egy korán elhunyt, Fanni nevű lányt tisztelhetünk. Tanulságos, hogy ez a paratextusokkal is elmélyített benyomás hosszú évtizedekre képes volt meghatározni a szöveg befogadását, s ilyen módon Fanni szerzői mivoltának, írónői szerepének a története is megragadható még a 19. század közepéig. Amikor Toldy Ferenc 1843-ban egy, a Kisfaludy Társaságban tartott előadásában Kármán Józsefet felfedezte és íróként beiktatta a magyar irodalom kánonjába, az ehhez kapcsolódó szövegkiadásban gyökeresen új helyzetet teremtett. Nem elsősorban Fanni szerzői szerepének lecserélésével, mert ezzel Toldy következetesen még nem számolt le, hanem inkább azzal, hogy a tőle gondozott edícióban megteremtette a Fanni hagyományai regényként való olvasásának lehetőségét, mivel kiemelte a folyóirat szövegkörnyezetéből és egységes szöveggé illesztette össze, amelyet egységes címmel látott el. S végső soron persze Toldy gesztusa alapozta meg azt az irodalomtörténeti hagyományt is, amely a regény szerzőjeként Kármán Józsefet határozta meg.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave