Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A korszak sajtótörténete

Az 1830-as évek sajtóviszonyait meghatározta az előzetes cenzúra intézménye és az, hogy politikai hírek közléséhez külön engedély kellett. Az irodalmi és politikai törekvések összefonódása azonban sajátos karaktert alakított ki, s ez különösen erősen mutatkozott meg az 1832–36-os országgyűlés berekesztése után megindult, Bajza József, Toldy Ferenc és Vörösmarty Mihály személyéhez kötődő Athenaeumban, amely egészében a liberalizmus eszméinek képviseletét vállalta, ám kritikai melléklapja, a Figyelmező révén komoly irodalom- és színházkritikai orgánummá is vált. Ráadásul ez a folyóirat volt az első Magyarországon, amely tiszteletdíjat fizetett, s ezzel fölkínálta azt a lehetőséget, hogy az írásokból befolyó honorárium akár megélhetést is adhat. Az 1840-es évekre már egy viszonylag jól tagolt, színes sajtópiac jött létre, nemcsak különböző profilú kiadványokkal, hanem olykor éles konkurenciaharccal is: az évtized új laptípusa, a nőolvasókat megszólító, divatképekkel és divathírekkel illusztrált irodalmi orgánumok, a divatlapok (Honderü, Pesti Divatlap, Életképek) például egymástól irányzatosan is elkülönültek. Petőfi pályája ebben a keretben lesz igen beszédes, hiszen ő a Pesti Divatlapnak nem csupán szerkesztője lett Pestre érkezése után, hanem a folyóiratnak olyan „sztárszerzője” is, akit a lap tulajdonosa, Vahot Imre az eladhatóság érdekében ügyes marketingfogásokkal használt föl. Mint ahogy az is figyelemre méltó, hogy amikor 1848-ban ez a sajtópiac ebben a formájában összeomlik, Petőfi megélhetése is veszélybe kerül. Nem csoda, hogy kénytelen volt olyan pályát keresni magának, amely lehetővé teszi családja eltartását – szinte törvényszerűen sodródott tehát a katonatiszti pályára, amely végső soron a halálát is okozta.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave