Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A magyar nyelvű írásbeliség kezdetei

Az írott források áttekintése előtt érdemes röviden megvizsgálnunk azt a kérdést, hogy a magyarság mikor ismerkedett meg az írásbeliséggel. Bár valószínű, hogy már a honfoglalást megelőző időszakban sem volt teljesen ismeretlen az írás, az írásbeliség egyértelműen a kereszténység felvételéhez és az államalapításhoz köthető. Az írásbeliség egyet jelentett az egyházi liturgia nyelvének, műfajainak, szövegeinek, valamint hagyományozási és oktatási rendszerének átvételével. A korban más modelljei is léteztek a kereszténység felvételének: a 9. században a szlávok térítésekor az egyház engedélyezte saját nyelvük liturgikus használatát, és ennek segítésére forgalomba kerültek új ábécék is (például cirill és glagolita írás), a magyarok esetében azonban nem ez a forgatókönyv érvényesült. Legkorábbi okleveleink között egyaránt találunk görög és latin betűkkel írottakat; Szent István nyugati orientációjú külpolitikája eldöntötte a kérdést: a magyar keresztény egyház a latin nyelvű liturgiát és vele a latin ábécét, a latin írásbeliséget választotta a maga számára. Az írásbeliség így évszázadokra elválaszthatatlanul összekapcsolódott a liturgia szakrális presztízst élvező latin nyelvével. Az írásbeliség működtetése, az íráshoz és a latinhoz értő clericus értelmiség képzése az egyház feladata és privilégiuma. A középkor századaiban az írástudók száma lassan ugyan növekszik, de végig ritka madár marad a betűvetéshez értő értelmiségi, régi magyar szóval: deák. Az államalapítás századában talán csak néhány száz, jobbára külföldről jött jövevény képes felolvasni a missale vagy a breviárium szövegét, még kevesebben tudnak latinul megfogalmazni egy adománylevelet, de még a 15. század végén sem nagyon haladhatta meg az írástudók aránya az ország lakosságának egy százalékát.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave