Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A magyar nyelvű írásbeliség elterjedése

A fennmaradt szövegemlékek tanúsága szerint a népnyelvi írásbeliség Magyarországon először az egyházi liturgia és a lelkipásztori gyakorlat igényeihez igazodva jelent meg.21 A keresztény térítéshez minden bizonnyal szükség volt népnyelvi prédikációra: már Szent Gellért legendája arról tanúskodik, hogy az olasz származású püspök tolmács segítségével tartotta szentbeszédeit. A keresztény hit alaptanításait tartalmazó imákat (mint a Miatyánk, vagy az Üdvözlégy Mária rövidebb, középkorban elterjedt formája) és tanításokat (a Tízparancsolat, Apostoli Hitvallás) a hívők állandósult, rögzült formában memorizálhatták már a kereszténység magyarországi megjelenésének kezdeteitől fogva, bár írott változatban csak a 14. század végétől kezdve maradtak fenn. A Königsbergi Töredék szalagjai (14. század második fele) őrizték meg az Ave Maria első lejegyzését („Idöz légy [… mi]losztval teljes, Úr teveled vagyon, áldott vagy te men[d…] előtt, es te míhödnek gyümölcse”). A Tízparancsolat a 15. századtól kezdve több változatban is fennmaradt (Mondseei töredék), hasonlóképp a Miatyánk (1466-tól), ezek számottevő eltérései azt mutatják, hogy a latin szöveg megőrizte elsődlegességét; a fordítók újra és újra megpróbálták visszaadni az eredetit, és nem támaszkodtak a már esetlegesen rögzült, szóbeli formára. Az apostolok hitvallása, a Credo („Hiszek Istenben, mendenható atyában, mennynek és földnek teremtőjében…”) csak a 16. század elejéről maradt fenn, csakúgy mint a Tízparancsolat. (A középkori magyar nyelvű írásbeliségről friss összefoglalót nyújt: MADAS Edit szerk. 2009.)

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave