Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Az ősmagyar eposz ügye

A 18. századtól történtek már kísérletek a magyar honfoglalási eposz megírására: ezek vagy megtorpantak a tervezés fázisában, vagy kevéssé sikerült kísérleteknek tekinthetőek. Ekkor a neolatin hősepika magyar nyelvű megújítására irányuló törekvések nem is feltétlenül az eposz műfaján keresztül történtek, mint inkább a komikus eposz és a regény felé hajló moralizáló verses történetek irányából látszott feltűnni egy majdan elkészülő nagy honfoglalási eposz lehetősége. Az előzmények műfaji megoldásai jelentős mértékben szűkítették be az eposz lehetőségeit, s a történeti hagyomány töredékes volta igen kétessé tette egy esetleges eposz mitológiai hitelét. Mindezeken túl a honfoglalási eposz megszületését az eposz viszonylag zárt műfaji struktúrája is gátolta. Egyrészt az eposzi világ saját ideje igen nagy távolságra van az eposz befogadásának idejétől, s bár az eposz megalapozó volta kétségtelen, az abban foglalt események inkább nemes példaként szolgáltak az utókor számára, s elsősorban nem a nyelvi kultúrából kibontakozó nemzeti identitás meghatározói voltak. Ilyenformán az eposzi tradícióból nem következett közvetlen módon az organikusan kifejlő nemzeti identitás megalapozásának lehetősége. Nem véletlen hát, hogy a 18. század végének verses epikai kísérletei inkább az ismeretkritikailag nyitottabb regény felé indultak el (utalhatunk itt Dugonics András Etelkájára – még akkor is, ha a regény akkoriban éppenséggel kisebb tekintéllyel s hitelesítő erővel rendelkezett.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave