Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A politikai vígjáték (Eötvös József: Éljen az egyenlőség; Nagy Ignác: Tisztújítás)

Eötvös József darabja, az Éljen az egyenlőség (1840/1844)243 egy régi bevett vígjátéki sémát vesz alapul: a szülői tiltást ügyesen kijátszó szerelmesek sikeresen összeházasodnak. A jó cél érdekében alkalmazott intrikákra épülő helyzetkomikum azáltal válik bonyolultabbá, hogy nem is egy, hanem két szerelmespár sorsa oldódik meg párhuzamosan. Mindez azonban Eötvösnél a korabeli politikai diskurzus felhasználásával válik időtlen vígjátéki szituációból aktuális, korjelző színművé. A fiatalok előtt tornyosuló akadályok ugyanis társadalmi természetűek: a gróf apa nem akarja lányát a köznemes alispán fiához adni, az alispán pedig a nemesi származású ügyvéd fiától igyekezne távol tartani a lányát. Eközben mind a három érintett apa közös meggyőződésként vallja az egyenlőség liberális elvét – amely egyébként itt még csak különösen nagy próbatételnek sincsen kitéve, hiszen a bonyodalom a nemességen belüli egyenlőség körül forog. A vígjáték ilyenformán elvek és ezzel szembesített gyakorlat kettősségén alapul, s annál is könnyebben elrendezhetőnek bizonyul a konfliktus, mert a fiatalok szilárdnak számító szerelmén túl minden, a házasságot ellenző személy szembesíthető saját hangoztatott felfogásával, s így nem emelhet kifogást az akarata ellenére létrejött frigyek miatt. Eötvös darabja egy látszólag egységes, kiváltságos osztály világán belül mutat be egy – mondjuk így – viselkedésszociológiailag igencsak tagolt csoportot, ahol az egymás közti érintkezés rendje is szigorú szabályokat követ. Ennek látványos jelenete, amikor a gróf inasa és az alispán hajdúja azon kapnak hajba, hogy az előbbi „kend”-nek szólította az utóbbit; ez a konfliktusforrás egyébként ugyanígy megjelenik a korszak másik, jellegzetes vígjátékában, Nagy Ignác Tisztújításában is. Eötvös darabja a liberális elveket hangoztató szereplők alkalmazásával – s persze azzal is, hogy mindezt csupán szólamnak, s nem a viselkedést megalapozó alapelvnek állítja be – a darabot a korszak politikai diskurzusához kapcsolja hozzá; anélkül egyébként, hogy a műbe aktuális konkrétumokat illesztene bele. A darab ebben az értelemben megmarad modellszerű alkotásnak, ám a tipizálás esélyét a vármegyei tisztújítás háttérben zajló folyamata adja meg, annál is inkább, mert korteseket is szerepeltet. A vígjáték azonban nem válik szatírává: az elrendeződő szerelmi cselszövés, a létrejövő szerelmi házasságok és az így kialakuló rokoni szálak az egész politikai problematikát némileg súlytalannak mutatják, bár az ábrázolás iróniája kétségtelen.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave