Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Móricz Zsigmond

Az irodalomtörténet-írás a 20. század utolsó két évtizedéig, amikor kezdetét vette az életmű lassú átértelmeződése, elsősorban Móricz prózájának realista vonásait és társadalmi kérdések iránti fogékonyságát hangsúlyozta. Bár még a marxista elkötelezettségű szerzők is szóba hozták Móricz epikájának egyéb jellemzőit – mint például lélektani érdeklődését, az elbeszélésmódjában megőrződött romantikus elemeket –, mindezeket csupán az alaphangot időlegesen átszínező vonásokként értékelték. A társadalmi problematika előtérbe állítása alapvető érdeke volt egy olyan társadalmi rendszernek, amely a maga legitimitásának forrását elsősorban a „félfeudális” társadalmi viszonyok felszámolásának hangoztatásában találta meg. A realista társadalomkritika hangsúlyozásának általánossá válását a szocializmus időszakában az ideológiai elkötelezettség mellett egyfajta apologetikus beállítódás is támogatta, amely a politikai szempontok alapján ellenőrzött irodalmi nyilvánosság közegében igyekezett Móricz prózájának azt az oldalát kiemelni, amely az életművet a hatalom szemében elfogadhatóvá, sőt a kultuszképzésre is alkalmassá tehette. A múlt meghaladását, a reakció erőinek felszámolását hangsúlyozó osztályharcos szemlélet számára a társadalombírálat mellett a másik alapvető követelmény a haladásba vetett optimista hit volt. Ez az igény vezetett ahhoz, hogy az egykorú irodalomtörténet-írás még Móricz epikájának naturalista hatásokat tükröző vonásait is – melyek sok tekintetben rokoníthatók a normává emelt realizmus poétikájával – igyekezett jelentéktelenné minősíteni. A biológiai determináció elve túlságosan is pesszimisztikusnak tűnt a fejlődés végtelen és kollektív távlatait hangoztató ideológia számára.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave