Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Csáth Géza

Csáth Géza novellisztikája a lélektani elbeszélés megújításának terén meghatározó szerepet töltött be a modern magyar epika történetében. Ez az innovatív szerep nem csupán azzal hozható összefüggésbe, hogy egyes műveinek személyiségről alkotott felfogásán jelentős mértékben érződik a mélylélektan inspiráló hatása. A freudizmus ösztönzésének a Csáth-novellák narrációjára gyakorolt befolyását több okból is érdemes óvatosan kezelni. A korai novellák és a már bizonyíthatóan a pszichoanalízis ismeretében született elbeszélések narratív struktúrája között gyakran jól érzékelhető párhuzamok mutatkoznak. Az 1904-ben keletkezett A fekete kutya című novella például ugyanúgy a szeretett személy elvesztése nyomán kialakuló őrület folyamatát jeleníti meg az árulkodó jelek pontos regisztrálásával, mint a Dénes Imre 1918-ban publikált szövege. Ugyanígy az álomelbeszélés műfajának jelentkezése sem tulajdonítható kizárólag a freudizmus ösztönzésének, amit például az is jelez, hogy A béka első változata már 1905-ben megjelent. A freudizmus hatásának értékeléskor érdemes szem előtt tartani azt a tényt, hogy még Csáth elmeorvosi értekezésének (Az elmebetegségek pszichikus mechanizmusa, 1912) pszichológiai elvei sem nevezhetők egyértelműen freudistának (Buda Béla 1978), mivel más irányzatok, például a hagyományos elmekórtan is befolyásolták szemléletmódjának kialakulását. A freudizmus kétségtelenül jelentős szerepének túlhangsúlyozása azzal a veszéllyel járhat, hogy a novellák olvasata egy-egy freudi tétel „visszakeresésére” egyszerűsödik, holott az epikus szöveg narratív nyelve és a tudományos leírás soha nem fedhetik le egymást. Némely Csáth-novella talán valóban egy-egy pszichoanalitikus tétel szemléltetéseként hat (Szajbély Mihály 1989: 218–219), ugyanakkor az ilyen típusú befogadói tapasztalat létrejöttében nem csupán a szövegnek az elméletre való túlságosan direkt ráhagyatkozása játszhat szerepet, hanem az az olvasói attitűd is, amelynek befogadói stratégiáját az elméletre történő visszavezetés mozgatja. A narratív eljárásokra helyezett hangsúly nyomán azonban a származtatott, másodlagos jelleggel szemben az irodalmi szöveg sajátszerűsége kerülhet az olvasás középpontjába.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave