Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Tamási Áron

Tamási Áron epikája a 20. század magyar irodalmának azok közé a jelentős teljesítményei közé tartozik, amelyek ellentmondásosan viszonyulnak a modernség jellegzetes elbeszélésmódjaihoz. Prózapoétikájának egyes vonásai (pl. a közvetlen erkölcsi üzenetek megfogalmazásának igénye, az elbeszélői önreflexió hiánya, az áttetsző, egydimenziós alakformálás stb.) kifejezetten a modernség előtti narratív formákat idézik. Másfelől azonban olyan jellegzetességek is feltűnnek műveiben, amelyek rokon jegyeket mutatnak a valószerűség elvétől eltávolodó poétikai törekvésekkel. A narratív nyelv metaforikus elemeinek előtérbe kerülése, a valószerű és a fikcionált dimenzióinak átjárhatósága, a megjelenített világ mitizáltsága azonban olyan vonások, melyekkel kapcsolatban felvethető a modernség ösztönzése is. (Bertha Zoltán 1994: 12–13.) A látomásszerűség, a mitizáltság, a narratív nyelv költészetre emlékeztető sűrítettsége ugyanakkor olyan poétikai megoldás, amely az expresszionizmus mellett a romantikus irodalomban is megjelenik. Ebből következően kevéssé meggyőző az említett sajátosságokat automatikusan, minden további megfontolást mellőzve az avantgárd modernséggel párhuzamba állítani. Ha a látomás absztraháltságának mértékét, a mítosz kollektív, illetve egyedi jellegét, továbbá az elbeszélő nyelv képszerűségének hasonlóságon alapuló vagy asszociatív működését is felvesszük a vizsgálat szempontjai közé, akkor láthatóvá válnak az avantgárdtól alapvetően különböző sajátosságok. Már a Sárarany és Az elsodort falu narrációjában is érintkeztek egymással az expresszionisztikus eljárások és a romantikus hagyomány ösztönzései, Tamási epikája sem mozdul el egyértelműen az avantgárd irányába, jóllehet az inspiráló hatásként számon tartható elődöktől alapvetően eltérő változatait hozta létre e sajátos, vegyes elemekből építkező beszédmódnak.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave