Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Juhász Ferenc

Nagy Lászlóhoz hasonlóan a rétegváltó fiatal értelmiség tapasztalatait hozta magával Juhász Ferenc is, megjegyzendő azonban, hogy a szülői világ nem paraszti környezethez fűzte, apja kőműves volt, majd egy tüdőoperáció után irodaszolga lett belőle. Juhász Ferenc – huszonhárom évesen Kossuth-díjjal jutalmazott – pályaindulása szorosan összefonódott a hatalmi ideológia reprezentációs igényeivel. A Sántha család (1950) zsánerképekkel túlduzzasztott eposza Petőfi népiességében és Illyés népiségében leli meg beszédmódbeli modelljét. A politikai-társadalmi téma megverselése helyenként közel kerül a korabeli pártpropaganda tónusához, maga a költő is a rajongó, tekintetével az egész országot átfogó krónikás szerepét vállalja. Nem csupán a közérthetőség igényének való megfelelés, hanem a népiesség hagyományának újragondolásra váró történeti önreflexiója fejeződik ki abban, hogy a publicisztikus mű a zsánerében tőle tökéletesen idegen János vitéz felező tizenketteseit és páros rímeit választja a verselés mértékéül. A beszédmód későbbi változásai Juhász esetében is a költői szerepfelfogás és az érvényes beszéd kiküzdésének válságaival függenek össze. A tékozló ország (1954) a 19. század örökségének egy másik, a költő alapvető hajlamainak is megfelelőbb vonását erősíti fel, azt a fajta tragikus monumentalizmust, mely a bipoláris sorsellentéteket a veszteségtapasztalatok közepette a fenséges esztétikai minőségével ruházza fel. A fenséges retorikai keletkezésének Juhászra jellemző módját, a végletes jelzők, metaforák és a metafizikai-etikai fogalmak fokozó halmozását is jól példázza a következő szófolyam, mely arról tanúskodik, hogy a korai Petőfi-eszményt Vörösmartyé váltotta fel. Amikor Juhász Ferenc 1974-ben róla beszél, önmaga ideáljait festi:

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave