Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Nemes Nagy Ágnes

Nemes Nagy Ágnes versekben is tükröződő kulturális szemlélete egészen más szerkezetű, mint Pilinszkyé, más gyökerekből táplálkozik. Gondolkodásának legfontosabb elemei egyfajta zárt, protestáns etika és a megismerés kartéziánus hagyományú értelmezésének viszonyában ragadhatók meg. Ez utóbbi szerint a látás, a nézés útján szerezhetünk megbízható ismereteket a világról. Költészete az 50-es évek elejére távol került a klasszikus-modern lírai magánbeszédnek attól az örökségétől, amely legkiforrottabban a Sziget és tenger idején megváltozó Babits-lírában öltött testet, de mindvégig termékeny kapcsolatban maradt vele, ízlésében és az irodalom etikumát illetően viszonyítási pontul szolgált számára. Költészetének változásai, pontosabban e változások iránya és tétje visszahatóan igazolták az e hagyományt már a 30-as években fellazító, majd attól eltérő Szabó Lőrinc és József Attila poétikai törekvéseit, amelyek a szubjektum és az objektum reflexív megosztottságát érvénytelenítő léttapasztalatban fogantak. Líráját kezdettől egyfajta ismeretelméleti-létfilozófiai érdekeltség hatotta át, ebben legfontosabb világirodalmi elődjének A képek könyvét író Rilkét tarthatjuk. A versalkotó alakzatok Rilkéhez hasonlóan Nemes Nagynál is a tárgyi világ közvetlen tudati szemléletéből bontakoznak ki. Tárgyiasságának lényege, hogy a vers a tárgyon túlit, a belső transzcendenciát igyekszik felmutatni az esetleges tárgyban, élményben, így a megformálás nem egyéb, mint költői átváltoztatás, a tárgy maga pedig alakzattá válik a versben. Időbeliségét tekintve az alakzat egyszerre kötődik a megmutatkozás, az átváltozás jelenéhez, és a keletkezés folyamatos jövő idejéhez. A tapasztalat, a „tanulás” elsődleges tere tehát maga a vers. Erre utalhat a költőnő által gyűjteményes kötete élére helyezett Fák című vers zárlatában a helyhatározó: „meg kell tanulni itt a fák / kimondhatatlan tetteit”. De e sorokban nem csupán a helyhatározó, hanem a kimondhatatlanság tapasztalata is alapvető fontosságú. A dolgok léte ugyanis, amire a tudat szemlélete irányul, az irányultságban benne foglalt távolság és idegenség miatt nyelvileg elérhetetlen. A vers ebben a költészetben a közelség és az idegenség nyelvi metszéspontján születik meg, ezért gyakoriak benne az olyan trópusok, amelyeket e kettősség határoz meg.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave