Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A kritikai nyelvek és szemléleti formák megváltozása

Az irodalmi mező funkcionális megoszlását vizsgálva aligha kétséges, hogy hatalmi befolyásnak leginkább a kritika volt kitéve, nyilatkozzék meg a befolyás közvetlen utasításban, sugalmazásban vagy éppen a belső cenzúra gyakorlásában. Ezért a 60-as évek végén, a 70-es évek első felében kevés olyan kritikai megszólalással találkozhatott az olvasó, amely megbízhatóan független gondolkodással, artikulált módon lett volna képes közvetíteni a mű és a befogadó között. A kritikai gyakorlat megítélésében alighanem mindenkor abból a tapasztalatból érdemes kiindulnunk, hogy a művészet felmutathat, megtörténni engedhet különféle jelentéseket és értelmeket, mondani azonban nem tud semmit. Szólni a kritika tud, szólása pedig a modernség korában egyfelől azt szolgálja, hogy a kulturális hagyományok közvetítésével beillessze az irodalmat a konszolidált nyelvi univerzumba, másfelől azt, hogy a konszolidált nyelvi univerzum határán állva folyamatosan bírálat tárgyává lehessen tenni a művészet nyelveit és azt a mindenkori irodalmi gyakorlatot, amely befolyásolni vagy irányítani akarja a művek megszületését, értékelését és mindazokat a csatornákat, amelyeken egy mű eljuthat a közönséghez. A kritikának és a kritikusnak ezért ideális esetben függetlennek kell lennie attól a művészettől, amellyel foglalkozik, és az intézményrendszer által közvetített irodalmi gyakorlatoktól is, hogy szabadon kitehesse magát saját nyelv nélküli, mindenkor problematikus helyzetének. A kritikának ettől az ideális működésétől a 60-as évek végének, 70-es évek első felének kritikairodalma még akkor is nagyon távol állt, ha ekkor is akadtak olyan kritikusok – mások mellett Vas István, Nemes Nagy Ágnes, Rónay György, a vajdasági Bori Imre, az erdélyi Bretter György –, akik sikerrel tettek kísérletet arra, hogy legalábbis a közvetítés, de néhány esetben a bírálat megszólalásmódjában is visszahódítsanak valamennyi teret az ép irodalmiság szempontjából létfontosságú kritika számára. Aligha véletlen, hogy többségük írói egzisztenciájának védelmében, és semmiképpen sem fő tevékenységeként gyakorolta a kritikaírást. Általánosságban inkább az mondható el, hogy a kritika funkciói a 60-as és 70-es években erősen torzultak. Az udvarinak nem mondható, de az elsődleges nyilvánosságban helyet kapó kritika tartózkodott attól, hogy alapos poétikai, műfajelméleti vagy akár etikai bírálatban részesítsen olyan műveket, amelyek egyébként a legkevésbé sem bizonyultak a hatalom szócsövének, ellenkezőleg, a nyelvi és gondolkodásbeli szabadság bővítésén munkálkodtak. Az ilyen bírálat, vélhették a kritikusok, magában hordhatta volna annak veszélyét, hogy a negatív kritikával illetett művet és szerzőjét prédaként szolgáltatják ki az irodalompolitika ítéletének.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave