Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Spiró György: Az Ikszek

Lengyel Péter regényében a tér lényegében a nagyregény ekvivalense, amennyiben a többszólamú narráció és a többrétű időszerkezet ellenére is egységbe rendezi az emberi történéseket, és ezzel a tablószerűség benyomását kelti. A történelmi regény hagyományában ugyanezt a poétikai szerepet maga a történelem tölti be, amennyiben a történelem megértése nem más, mint egy történet formájának a felismerése a kronológia alaktalan rendjében. Mégsem tekinthetjük egyforma jelenségnek azt, amikor a tér, például egy város, és amikor a történelem történetszerűsége biztosítja a szemlélt világ egységét, mert az utóbbi narratív konstruáltsága sokkal nyilvánvalóbb kapcsolatban áll a politikai ideológiákkal. Jól példázza ezt a 19. századi történelmi regény kelet-európai hagyománya, amely a nemzeti öntudat kifejezőjeként lényegében beíródik a regionális nacionalizmusok narratív történeti rendjébe. Spiró György regénye, Az Ikszek (1981), történelmi regényként olvasva ennek a hagyománynak az esztétikai ideológiáját bontja le. Esztétikai ideológiának e helyütt az érzéki tapasztalatoktól elkülönülő értelmi konstrukció megjelenését tekintjük. Aligha véletlen, hogy Spiró nem a magyar, hanem a lengyel történelemből választ magának témát, mert magyar íróként nyilván kevésbé terheli a lengyel nemzeti történeti tudat – a magyaréval egyébként sok tekintetben rokon – konstruktív ideológiája. Ugyanígy nem véletlen az sem, hogy a regényhez fülszövegként csatolt levél, amely minden kiadásban változatlanul részét képezi a mű szövegének, hangsúlyosan utal az elbeszélt történet forrásokra támaszkodó hitelességére. Erre azért van szükség, hogy mindaz, amit a regény a történelemről mond vagy sugall, az érzéki tapasztalatból fakadó értelemként jelenhessék meg, vagyis hogy a lenyűgözött olvasó úgy érezhesse, a gazdagon kiaknázott és éles szemmel feltárt forrásanyagban a történelem mintegy önmagát leplezi le. (Margócsy István 1996: 185.) Későbbi regényírói pályájának legfontosabb műveiben, a Messiások (2007) címmel átdolgozott A jövevényben (1990) és a Fogságban (2005) Spiró ugyanígy járt el, és az elbeszélői szemléletet meghatározó szkeptikus racionalizmus (Margócsy István 1996: 189) is hasonlóvá teszi ezeket a műveket.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave