Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Kertész Imre

Aligha vitatható, hogy a második világháború utáni magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb írói teljesítménye Kertész Imre nevéhez fűződik. Életművének világirodalmi rangját irodalmunk eddig egyedüli Nobel-díján (2002) és egyéb elismeréseken kívül a fordítások, az idézetek és a hivatkozások nagy száma akkor is igazolja, ha a 80-as, 90-es évek magyar irodalmi önismeretének perspektívájából írói rangját nem is mérték fel pontosan. Tény, hogy e korszak irodalmi tudatát meghatározóan alakító irodalomtörténészek és kritikusok, köztük Balassa Péter és Kulcsár Szabó Ernő történeti elbeszéléseiben Kertész prózája nem jutott szerephez. E nehezen magyarázható hiány egyik oka nyilvánvalóan az, hogy Kertész prózája nem azon az ottliki, mészölyi nyomvonalon haladt, amelyet a recepció ekkoriban hatékonyan kapcsolt össze Kosztolányi örökségével. A magyar prózának ez a hagyományvonala lényegében a 70-es évek közepe óta, vagyis a „prózafordulatnak” nevezett jelenségcsoport tudatosulásától kezdve uralta az irodalomképet. De soha nem volt annyira kizárólagos, hogy mások mellett például Csalog Zsolt, Tar Sándor, Bodor Ádám vagy Krasznahorkai László ne kaphatott volna kiemelkedő helyet ebben az irodalomképben, olyan szerzők tehát, akik szintén más utakon jutottak el érvényes formák megalkotásához. A hiány oka alighanem Kertész prózájának lényegi vonásaiban keresendő.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave