Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Takács Zsuzsa

Gergely Ágneséhez hasonlóan Takács Zsuzsa költészete sem kötődik olyan szorosan az Újhold poétikai hagyományához, mint a velük egy nemzedékhez tartozó Székely Magdáé. Pilinszkyvel leginkább kulturális tájékozódásának és egzisztenciális szemléletének hasonló irányultsága, Dosztojevszkij és Kafka közeli hatása és ihletforrása rokonítja. Mivel azonban a második világháború utáni egzisztenciálfilozófia ismerete, illetve a filozófia élményvilágának hátterében meghúzódó kérdések megvitathatósága a 70-es évek magyar szellemi közegében csak az Újhold hagyományára volt jellemző, a szemléleti közelség az ilyen tényezőktől elválaszthatatlan poétikai eljárások hasonlóságát is maga után vonta. A pálya első korszaka, amelyet 1970-ben a Némajáték című kötet megjelenése nyitott és a 1988-ban a Sötét és fény kora című válogatott kötet zárt le, érettsége ellenére sem hozta létre a késő modern magyar líra új beszédmódbeli változatát. Ezt a minőségi lépést a 90-es évek hozták meg Takács Zsuzsa költészetében. A Viszonyok könnye (1992) és a Tárgyak könnye (1994) című kötetek három soros, kötetlen ritmusú sorokból olyan verselési formát alakított ki, amelyben az elbeszélés, a bölcselet és a lírai reflexiók regiszterei kiegyensúlyozott összhangja valósulhatott meg. Ez az összhang nem csupán arra volt hivatva, hogy kifejezze az anya betegségének és haldoklásának részvétteljes, de tehetetlen tanúságát, hanem arra is, hogy a másik ember szenvedésének nézőpontjából gondolja el és elemezze az alanyi lét lehetőségeit.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave