Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Petri György

A 70-es évek elejére, tehát lényegében Tandori, Petri és Oravecz fellépésekor a kritika viszonylag egybehangzóan felismerte a gyökeresen új nyelv- és költészetszemléletek jelentkezését, és azt is, hogy ezek kanonizációja korszakváltást eredményez. Elsősorban az említett költőknél, de nemzedékük számos tagjánál hasonlóképpen megfigyelhető a költészet megörökölt kultikus pozíciójának elutasítása, és a kultikus pozícióhoz tartozó nyelvek lebontása. Mindez az olvasói beállítódások átalakulásával is együtt járt, hiszen a költői beszéd olyan kitüntetett emberi megnyilvánulásnak számított, amely a közösség vagy a személy sorsát a maga nyelvi közvetítettségében hordozta. A költészet hagyományos metafizikai alapjai nem csupán azért váltak tarthatatlanná, mert a szubjektivitás ilyen fajta központba állítása éppen személyes és a közösségi létezés különbözőségben rejlő lényegét törli el, hanem azért is, mert a kitüntetettségből fakadó funkciók összefonódtak az antidemokratikus társadalmi szerkezetet uraló politikai és ideológiai hatalommal. Mivel azonban a költészet esztétikai ideológiája sosem közvetlenül, hanem a nyelv metaforikus struktúráiba ágyazva jelenik meg, a felkínált költői szerepek lebontása csakis e nyelvi struktúrák kritikája által lehetséges. Így a metaforakritika, ami a kor európai filozófiai gondolkodását éppen úgy meghatározta, mint a legkülönbözőbb próza- és lírapoétikai törekvéseket, a magyar irodalomban szorosan összekapcsolódott a korábbi költőszerepek lebontására tett kísérlettel is. Lebontásról van szó, de a lebontás egyszersmind építés is: egy új költői imázs kiépülése és alakulástörténete követhető nyomon Petri György első verseskötete, a Magyarázatok M. számára (1971) megjelenésétől kezdve egész pályáján.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave