Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Várady Szabolcs

Várady Szabolcs verseiben alig találhatók metaforák, klasszikus értelemben vett képek. Vas István nem ok nélkül mutatott rá ezzel kapcsolatban saját költészetére, a képek használatát kerülő, sokszor frivolan prózai nyelvhasználatára mint hatástényezőre (Vas István 1987: 367). Az a költészetpoétikai megújulás, amelynek Petrin és Tandorin kívül Várady Szabolcs is a kiemelkedő alakjai közé tartozik, kétségtelenül leírható metaforakritikai megfontolások kiemelésével. Várady költészete azonban két másik tényezőre is felhívja a figyelmet. Az egyik a rímelés modern kori történetével függ össze. A Nyugat első nemzedékének verselése, főként Babitsé és Kosztolányié máig meghaladhatatlanul tiszta harmóniákat hozott létre, ahogy a disszonanciák ütközéseiből sem könnyű nagyobb poétikai energiákat felszabadítani, mint amekkora József Attila, Szabó Lőrinc és Illyés verseiben jelen van. A szabad vers felé mozduló lazításokban sem ment lényegesen tovább a későbbi magyar költészet, mint ameddig Nemes Nagy és Pilinszky elment. Weöres Sándor egyedi zeneisége pedig egy sem korábban, sem azóta nem jelentkezett muzikalitásra volt szabva. Váradynál a különféle rímtípusok együttes, nem ritkán ironikus hatást keltő együttes használata mutat a többnyelvűség versbeli jelenségére. Verseiben a rímek – közülük is leginkább a kancsalrímek, amelyek a humoros költészetből kerülnek át a „komoly” líra eszközkészletébe – a többjelentésűség, és ezáltal a jelek szétszóródásának fontos forrásai lesznek A hagyományos líra nyelvi erodálódását Várady megtartja egy olyan állapotban, ahonnan a vers ugyanúgy képes kilendülni az idézetszerűvé vált nyugatos kódok és az azokkal szakító „prózaiság” felé. A forma szigorúsága ezt az ingatag helyzetet stabilizálja annyira, amennyire a különböző kódok ütközéseitől feszített verstérnek erre szüksége van.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave