Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Színháztörténeti, színház-politikai keretek

Az állandó épülettel és társulattal rendelkező repertoárszínházak országos hálózata az 1970-es, 80-as években stabilan, rendszerszerű beavatkozások nélkül működött. Meghatározó maradt a bérletes előadások túlsúlya, a bemutatók viszonylag nagy száma, és nem volt ritka, hogy egy-egy darabot éveken át műsoron tartottak. Az állandó színházak fenntartását és működését lényegében az állam finanszírozta, a jegyárakat alacsonyan tartották, az ebből befolyó bevétel nem volt jelentős. A Művelődési Minisztérium Színházi Osztálya, valamint annak felülvizsgálati szerve, az Agitációs és Propaganda Bizottság, végső esetben pedig az MSZMP Központi Bizottsága nem csupán a műsorterveket bírálta el, és ellenőrizte a színpadra állítás mikéntjét, döntött egy-egy színész alkalmazásáról is és minden egyéb, a színházak működését befolyásoló fontos kérdésben. A bemutatható színdarabok körét a cenzurális intézményrendszer határozta meg. 1981 szeptemberében a Művelődési Minisztérium egyik dokumentuma így foglalja össze az állami irányítás színház-politikai céljait: „Színházpolitikánk alapvető célkitűzése mindig a korszerű szocialista színházkultúra fejlesztése volt. Ennek az elvnek az érvényesítése elsősorban a szocialista eszmeiségű műsorpolitika támogatását, valamint az azt megvalósító színházi műhelymunka kialakítását, az ehhez szükséges feltételek biztosítását jelentette. (…) Ennek a színházpolitikának (…) a középpontjában a szocialista és klasszikus kultúra legjobb értékeinek közelhozása áll, de nyitottság vezette a haladó, olykor nem problémamentes polgári alkotások befogadását illetően is.” (Idézi: Imre Zoltán 2009: 133.)

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave