Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Kornis Mihály

A társadalmi dráma különleges változatát alkotta meg Kornis Mihály Halleluja (1979, bemutató: 1981) című drámájában. A darab dramaturgiája a montázstechnika eszközeivel él, szakít tehát a realista dramaturgiák történetábrázolásának legfőbb alapelvével, az idő folyamatosságának ábrázolásával. Olyannyira, hogy a Hallelujában valójában egyáltalán nem telik az idő. A dráma egyetlen koraesti pillanatot (a reális idő mindvégig negyed hat) tágít ki a színpadi idő dimenziójában. Az álló időben játszódó és töredékekként egymáshoz illesztett jelenetek egy család három férfinemzedékének – Miksa a nagyapa, Pista az apa és Lebovics a fiú – konfliktusain keresztül szembesítenek a Kádár-korszak represszív hatásaival. (Imre Zoltán 2009: 152.) Az álló idő ebben az esetben nem egyszerűen dramaturgiai választás, hanem a dráma metaforarendszerének tulajdonképpeni lényege. Az idő mozdulatlansága ugyanis az apai szerepek infantilizáló hatalmából ered. Az első és az utolsó jelenet megegyezik: a 30-as éveiben járó Lebovics búgócsigát pörget és közben egy gyerekdalt énekel. A montázsként felépülő jelenetsor éppen az ő, Lebovics önszemléletének közvetítettségében mutatja meg az integráns személyiség kialakításának és megőrzésének lehetetlenségét. Ez az egyik legfontosabb különbség Kornis és a Pisti a vérzivatarban Örkényének drámanyelveken átszűrődő tapasztalatai között, hiszen Örkény műve még fel tudta vázolni a Pistik integritásának személyiség feletti horizontját. E horizont nála a 20. századi magyar történelemmel volna azonos, amelynek szereplehetőségeit a különféle Pistik jelenítik meg. Mindehhez hozzá kell tennünk, hogy a hagyományos drámaesztétikákban éppen a személyiség integritása teszi lehetővé a hős színpadi megjelenítését. Lebovics ebben az értelemben antihős, aki az apai hatalom infantilizáló hatása tart uralma alatt. E hatalom hátterét pontosan fejezi ki Radnóti Zsuzsa megfigyelése, aki a Halleluja alapállapotát a posztdiktatórikus és prefogyasztói társadalom kettősségében ragadja meg (Radnóti Zsuzsa 2003: 227). Ez a kettősség megfelel a Kádár-kor ama társadalomszervező közmegegyezésének, hogy az egyén viszonylagos függetlenségben és viszonylagos jólétben élheti magánéletét, ha cserébe nem firtatja a politikai szférát meghatározó tabuk, tiltások és szabályok természetét, eredetét. A lebovicsi gyerekszemélyiség ennek az elsajátított normarendszernek a terméke. Kornisnak tehát sikerült a társadalom működési szabályait közvetlenül lefordítania a dramaturgia metaforikus nyelvére. A dráma 1981-es Nemzeti Színházbeli bemutatója még egyértelműbbé tette ezt a metaforikus viszonyt, ami az előadást politikai üggyé avatta. (Lásd Imre Zoltán 2009: 122–164.)

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave