Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Az önéletrajz újabb változatai

Az önéletrajz műfaji változatai, az emlékirat és a vallomás, melyek többnyire a feltáró emlékezet modalitásában szólalnak meg, a magyar próza kezdeteitől jelen vannak irodalmunkban. A műfaji keretek később jelentősen gazdagodtak, elterjedt a naplóirodalom, a modernség korában pedig fiktív önéletrajzok sorával találkozhatunk. Az önéletrajz korai változatai a szerző, az elbeszélő és az ábrázolt személyiség egységére épültek. A modern változatokban ez az egység többnyire felbomlik, és az önéletrajz műfaji meghatározottsága egyre bizonytalanabbá válik. Fokozza az elbizonytalanodást az a tapasztalatunk, hogy a szerző életrajzának tanulmányozása eltávolít magától a szövegtől, a voltaképpeni műértelmezéstől. A modern pszichológia belátásai pedig azt bizonyítják számunkra, hogy az én még saját világának sem értelemadó centruma, hanem folyamatosan átrendeződő, bonyolult konstrukció. Maga az én tehát hozzáférhetetlen számunkra, csupán konstruálódásának mozgásait és a közvetítés metaforáit vagyunk képesek olvasni. Az irodalmi gondolkodás hermeneutikai fordulatának részeként a műfaj egyre inkább abban a sajátos olvasói viszonyban nyeri el meghatározottságát, amely – Philippe Lejeune szavával élve – az önéletrajzi szerződésben fejeződik ki, vagyis az olvasó abbéli döntésében, hogy az olvasott szöveget a szerző vagy az elbeszélő személyére vonatkoztatja.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave