Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Darvasi László: A könnymutatványosok legendája

Több verses- és elbeszéléskötet után Darvasi László 1999-ben jelentette meg első regényét, amely korábbi prózájának egyszerű irodalmi formáiból, ironikusan dekonstruált történetekből és legendákból szövevényes, mégis világosan áttekinthető szerkezetet hozott létre. Elbeszélő művészete az átfogó metafizikus történelmi koncepciók megalkotásának lehetetlenségéből kiindulva sikeresen szabadította fel az elbeszélés örömét. Ez a regény is a török időkben játszódik, amely képi gazdagságával és a cselekmény, illetve a cselekményben részt vevő személyek bámulatos sokféleségével egy változatlan világ időtlen panorámáját vázolja fel, miközben a történeti anyag maradéktalanul feloldódik az anekdotikus és a legendaszerű narratívában. A könnymutatványosok legendájának irányultsága tehát ellentétes a klasszikus történelmi regényével, amennyiben a történelmi tapasztalatot reflektáltan visszalépteti a legendaszerűbe, a mitikusba. A könnymutatványosok soknemzetiségű csapata egy szekéren beutazza Közép-Európát, és születésétől kezdve Buda visszafoglalásáig nyomon követi a fiatal Franz Pillinger sorsát, akinek egy súlyos hibáért szüntelen szomorúsággal kell fizetnie, végül pedig azzal, hogy hímtagjának vértelen elvesztése után ő maga is eltűnik. A több szálon futó cselekmény a könny motívuma körül bontakozik ki. Ez olyan excentrikus perspektívát teremt, amely az egység és a különbözőség történelemfölötti horizontjához kapcsolódik. A csoport minden tagja másképpen ontja könnyeit, kifejezve a világ szenvedését. A magyar fekete kövecskéket sír, a zsidó vért, a szerb mézet, a horvát jégdarabokat, a muszlim tükörszilánkokat. A könnymutatványosok beavatkozásainak történetét az elbeszélő ironikus távolságtartással meséli el, hiszen csodatetteik nem háríthatják el az erőszak uralmát. Darvasi műve megidézi ugyan a hagyományos történeti regény illúzióját, de tárgyát nem a történelemben leli meg, hanem a történeti regény hagyományos fikcióját is retextualizálva elsősorban Jókai és Gárdonyi szövegeinek hálózatában. A halott és az élő, a csodás és a hétköznapi különbségeit eltörlő regény világképi szemlélete a jóság és a gonoszság, az indulat és a bölcsesség érzelmes-mesei rétegeihez kötődik, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy e rétegekre az olvasó ironikusan, szövegszerű hagyományként tekintsen. Darvasi későbbi pályáján lényegében ugyanezt az eljárást fejlesztette tovább és merítette ki A könnymutatványosok legendájánál is burjánzóbb, helyenként az ornamentalizmusba átcsúszó Virágzabálók (2009) című regényében.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave